BS250 czy Sabre250? Porównanie stołowych pilarek taśmowych do drewna

28-12-2022

Pilarka taśmowa do drewna to jedna z najczęściej używanych maszyn w warsztacie stolarskim. Na rynku dostępne jest bardzo wiele podobnych maszyn a wybór tej idealnej jest niekiedy wyzwaniem. W przypadku niewielkich projektów i ograniczonej przestrzeni w warsztacie bardzo często użytkownicy stawiają na kompaktowe pilarki stołowe. W ofercie producenta Record Power występują dwie bardzo podobne, zbliżone parametrami pilarki Sabre250 i BS250. Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedział dokładnie jakie są główne różnice między tymi modelami.


1. Pochodzenie Sabre250

Najlepiej sprzedającą się małą pilarką taśmową Record Power jest model BS250, który uznawany jest za jedną z lepszych stołowych pilarek na rynku. Ze względu na duże zainteresowanie użytkowników i dużą liczbę pozytywnych opinii, w 2021 roku producent podjął decyzję o udoskonaleniu tego modelu i wzbogaceniu go o cechy pilarek wzorowanych na rozwiązaniach przemysłowych – serii Sabre. Efektem tych zmian jest pilarka łącząca funkcje klasy premium i posiadająca niezrównaną wydajnością w swojej klasie wielkości.


2. Silnik

Pierwszą najbardziej znaczącą różnicą między modelami BS250 i Sabre250 jest moc silnika. Silnik o mocy 350W został zastąpionym silnikiem 550W. Ta niewielka różnica w mocy przekłada się na zwiększoną wydajność, użyteczność i dokładność obróbki przy jednoczesnym zwiększeniu komfortu pracy.


3. Koła pilarki

Kolejną różnicą między modelami są koła pilarek. Model Sabre250 wyposażony został w dużo cięższe i dynamiczne wyważane koła taśmowe. Większa masa elementu i ulepszona konstrukcja przekładają się na zwiększoną wytrzymałość koła i zapewniają dużo płynniejszą i wydajniejszą pracę.

Żeliwne koła w pilarkach taśmowych BS250 i Sabre250


4. Prędkość taśmy

Prędkość taśmy tnącej dobrana jest przez producenta do przeznaczenia maszyny i rodzaju obrabianych materiałów. Pilarka taśmowa BS250 posiada jedną prędkość taśmy 740 m/min (12.3 m/s). Seria Sabre wyposażona jest w mechanizm kół pasowych pozwalający na zmianę przełożenia a co za tym idzie na zmianę prędkości taśmy tnącej. Model Sabre250 posiada dwie prędkości: 460 m/min (7.6 m/s) i 1000 m/min (16.6 m/s).

Wyższa prędkość jest odpowiednia do cięcia drewna, natomiast niższa prędkość może być wykorzystana m.in. do cięcia metali nieżelaznych. Oznacza to, że Sabre250 nie jest zwyczajną pilarką taśmową do drewna, a pilarką ogólnego przeznaczenia. Cięcie innych materiałów wymaga dobrania odpowiedniej taśmy tnącej.

Stołowe pilarki taśmowe do drewna Sabre25- i BS250


5. Regulacja naciągu taśmy

Wydajność i precyzja pracy pilarki zależy przede wszystkim od zastosowanej taśmy tnącej, odpowiedniego naciągnięcia i oczywiście od jakości ostrza.

W modelu BS250 regulacja naciągu taśmy odbywa się poprzez pokrętło znajdujące się na szczycie maszyny. W pilarce stołowej Sabre250 jak we wszystkich modelach tej serii, zastosowano dodatkowy mechanizm do naciągu i zwalniania taśmy. Specjalna dźwignia na mimośrodzie pozwala na szybkie zwolnienie i ponowne naciągnięcie taśmy tnącej. Rozwiązanie takie stosowane jest zwykle tylko w dużych, przemysłowych maszynach i sprawia, że zmiana taśmy jest szybka i bardzo prosta. W przypadku użycia piły taśmowej o takich samych parametrach dźwignia zapewnia szybkie ustawienie odpowiedniego naciągu.

Dodatkowo w pilarce Sabre250 w górnej części obudowy znajduje się niewielkie okienko rewizyjne. Umożliwia ono szybkie sprawdzenie pozycji taśmy na kole taśmowym.

Mechanizm regulacji naciągu taśmy w pilarkach BS250 i Sabre250


6. Mechanizm prowadzenia taśmy

Po zmianie taśmy tnącej i jej naciągnięciu konieczne jest dopasowanie mechanizmów prowadzenia taśmy (górnego i dolnego). Mechanizmy te wyglądają bardzo podobnie w obu pilarkach, jednak w przypadku modelu Sabre250 regulacja pozycji łożysk jest znacznie szybsza. Odbywa się bez użycia jakichkolwiek narzędzi!

System prowadzenia taśmy tnącej w pilarkach BS250 i Sabre250


7. Przykładnica kątowa i wzdłużna

Wykonywanie prostych i precyzyjnych cięć na pilarce do drewna jest możliwe dzięki przykładnicy wzdłużnej mocowanej do stołu pilarki. Dostarczana jest ona w standardzie z obydwoma modelami.

W przypadku prac wymagających cięcia elementów pod kątem zaleca się zastosowanie przykładnicy kątowej. Jest to wyposażenie standardowe do pilarki BS250 natomiast w przypadku modelu Sabre250 jest to osobne akcesorium (dodatkowo płatne). 


8. Uchwyt na przykładnicę

Bardzo często pilarki taśmowe wykorzystywane są również do wycinania nieregularnych kształtów. Podczas wycinania dużych elementów użytkownicy często demontują przykładnicę wzdłużną, która ogranicza przestrzeń roboczą.

Ten rodzaj pracy z maszyną został również uwzględniony przez producenta na etapie projektowania Sabre250. Maszyna posiada specjalny uchwyt do bezpiecznego zamocowania prowadnicy gdy nie jest używana. Uchwyt znajduje się w wygodnym, łatwo dostępnym miejscu – z boku maszyny.

Przykładnica kątowa i uchwyt to mocowania przykładnicy w BS250 i Sabre250


9. Porównanie parametrów

  BS250 Sabre250
Moc znamionowa 350 W 550 W
Moc rzeczywista 200 W 370 W
Zasilanie 230 V, 50 Hz
Maks. wysokość cięcia 120 mm 127 mm
Maks. szerokość cięcia 240 mm 245 mm
Rozmiar stołu 315x350 mm 318x350 mm
Wysokość stołu od podłogi 370 mm 368 mm
Prędkość taśmy 740 m/min 460 i 1000 m/min
Waga 30 kg 35 kg
Wymiary (wys. x szer. x dł.) 860 x 550 x 480 mm 865 x 525 x 470 mm

10. Podsumowanie

Podsumowując, model Sabre250 to wysokiej jakości, niedroga pilarka taśmowa, wzorowana na modelu BS250. Udoskonalona została o wybrane funkcje Sabre, ale wciąż zachowuje kompaktowe rozmiary swojego poprzednika. Sabre250 to zwiększona wydajność, użyteczność i dokładność obróbki. Model ten jest prawdziwym liderem w kategorii małych pilarek do zastosowań ogólnych.