Jak dobrać odpowiednią wyrówniarko grubościówkę?

27-08-2020

Wyrówniarko-grubościówka to maszyna, która ułatwia stolarzom pracę. Pozwala na przygotowanie materiału do dalszej obróbki, redukuje wydatki i umożliwia wytwarzanie dobrych jakościowo produktów.

Rola wyrówniarko-grubościówki

Głównym zadaniem wyrówniarki jest wytworzenie całkowicie płaskiego i równego elementu a jednocześnie stworzenie powierzchni odniesienia dla dalszej obróbki elementu na grubościówce. Następnie przy wykorzystaniu grubościówki element obrabiany jest szybko i precyzyjnie strugany na wymaganą grubość. Podstawową zaletą strugania własnego materiału, jest możliwość lepszego wykorzystanie drewna, redukcja kosztów własnych a także pełna kontrola nad jakością i wymiarami obrabianego elementu. Bardzo często zlecane innym zakładom półfabrykaty ulegają skręceniu lub wypaczeniu i nie ma możliwości ich uratowania bez grubościówko-wyrówniarki. Wyrówniarka jest bardzo użyteczna dla wielu różnych funkcji obróbczych - np. przy wytwarzaniu absolutnie płaskich obiektów obrabianych później na pilarce taśmowej, przeznaczonych do wyrobu bardzo cienkiego i precyzyjnego forniru. Wyrówniarko- grubościówka to właściwie bezcenna maszyna w każdym zakładzie stolarskim.

Funkcja wyrównywania

Struganie wypaczonego drewna lub wyrównywanie elementu na długość

Wyrównywanie krok I

Krok I

Rozpoczęcie procesu wyrównywania lub spłaszczania.


Wyrównywanie krok II

Krok II

W każym przejściu zbieramy warstwę materiału, aż uzyskamy idealnie płaski element.


Wyrównywanie krok III

Krok III

Spód elementu mamy już całkowicie płaski. Powierzchnię tę możemy traktować jako punkt odniesienia, aby uzyskać dwa płaskie boki pod kątem 90º. Następnie przy użyciu grubościówki obrabiamy pozostałe dwa boki, tak aby uzyskać ich równoległość.

 

Istotną kwestią przy wyborze wyrówniarko-grubościówki jest powierzchnia stołu. Dla profesjonalnych użytkowników bardziej nadaje się stół wykonany z odlewu żeliwnego, z żebrowaniem od spodu, który zapewnia odpowiednią wytrzymałość i eliminującym zbędny ruch. W modelach, w których stół jest zdejmowany podczas zmiany trybu pracy na grubościówkę lub w przypadku maszyn, które są często transportowane z miejsca na miejsce, bardziej zalecany jest stół wykonany z aluminium - gdyż jest także bardzo wytrzymały i jednocześnie lekki. Najczęściej oferowane wyrówniarko- grubościówki mają szerokość obróbki 10” (254 mm) do 12” (300 mm). Szerokość robocza 10” charakteryzuje maszyny przeznaczone dla hobbystów. Często też dotyczy maszyn, które są traktowane jako urządzenia pomocnicze w zakładzie. 12” to najpopularniejsza szerokość spotykana w stolarstwie. Dla zakładów, które strugają duże ilości długich elementów, bardziej sensowny będzie z kolei zakup maszyny z długim stołem, gdyż znacznie ułatwi on
pracę.


Kluczowe aspekty do rozważenia

Na żywotność, dokładność oraz niezawodność najważniejszy wpływ ma konstrukcja maszyny. Poniżej wyszczególnione zostały najważniejsze punkty, które należy wziąć pod uwagę, planując zakup wyrówniarko-grubościówki.

Funkcja strugania na grubość

Materiałem idealnym na stół grubościówki jest odlew żeliwny. Stół powinien być na tyle obszerny, aby można było swobodnie operować także długimi elementami. Stół grubościówki jest zazwyczaj umieszczony na czterech gwintowanych śrubach. W takim wypadku ważne jest, aby śruby umieszczone były w tulejach mosiężnych, aby zapewnić płynną i precyzyjną regulację na wysokość. Alternatywnym rozwiązaniem stosowanym najczęściej w urządzeniach przemysłowych, jest jedna centralna kolumna, która zapewnia odpowiednie oparcie i łatwą regulację na wysokość. Najczęściej spotykane parametry strugania dla grubościówki to 6” do 8” (150 do 200 mm). Maszyny posiadają wtedy zakresy obróbki 10” x 6” do 12”x 8”. Dostępne są także różne inne kombinacje. Należy mieć na uwadze, aby maszyna, której nominalna szerokość strugania jest określana przez producenta na 8” (200 mm) posiadała odpowiednio mocny silnik, wytrzymałą konstrukcję i wagę, tak aby faktycznie było możliwe obrabianie na niej elementów o podanej grubości, także elementów długich.

Funkcja strugania na grubość

Jakość wykonania

Ważna jest wysoka jakość wykonania maszyny - jest ona gwarancją uzyskania odpowiedniej wydajności, a tym samym oznacza możliwość strugania grubszych oraz długich elementów, także w cyklu produkcyjnym. Istotny jest zawsze zakup odpowiedniej maszyny, która pod względem parametrów spełnia nasze wymagania. Czyli należy przede wszystkim ocenić własne potrzeby i pod ich kątem dokonać wyboru.

Materiał i Konstrukcja

Wyrówniarko- grubościówki Record Power wykonane są z wysokiej jakości materiałów - stół grubościówki wykonany jest z odlewu żeliwnego i zapewnia wymagane oparcie. W maszynach stosuje się także wysokiej jakości materiał elektryczny oraz mocną konstrukcję. Materiały konstrukcyjne odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu stabilności urządzenia podczas pracy.

Silniki

Idealny dla maszyn jest silnik indukcyjny o odpowiednio dobranej mocy. Orientacyjnie przyjmuje się, że należy stosować silnik o mocy 1.6 kW (2 KM) dla zakresów obróbki 25,4 x 15,3 cm (10” x 6”) oraz 2.2 kW (3 KM) dla zakresu 30,5 x 20,3 cm (12” x 8”). Silniki grubościówko-wyrówniarek Record Power są hamowane mechaniczne - rozwiązanie to stosowane jest zazwyczaj w maszynach przemysłowych, gdyż cechuje je niezawodność - powodują zatrzymanie urządzenia w ciągu 10 sekund. Należy zachować ostrożność w przypadku silników hamowanych elektronicznie - są one zawodne i mogą się palić, jeśli urządzenie jest często włączane i wyłączane.