Pon - Pt
8:00 - 16:00
+48 618 799 925
Urządzenie odciągowe jest bardzo istotne dla każdego zakładu zajmującego się obróbką drewna. Prawidłowe odprowadzenie odpadów produkcyjnych i czyste powietrza znacząco przekładają się na komfort, bezpieczeństwo pracy i dodatkowo zwiększają wydajność maszyn stolarskich, zabezpieczając je tym samym przed uszkodzeniem lub nadmierną eksploatacją. Na rynku dostępne jest bardzo wiele odciągów, odkurzaczy, oczyszczaczy czy kolektorów trocin przeznaczonych do zakładów stolarskich. Jaki są główne grupy tych urządzeń i jakie posiadają właściwości?
Pył powstały podczas szlifowania drewna jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. Niewielkie, pozornie niegroźne cząsteczki wdychane podczas pracy osłabiają pracę układu oddechowego i mogą prowadzić do poważnych chorób. Dlatego tak ważne jest zadbanie o czyste powietrze podczas pracy z drewnem. Należy zwrócić na to szczególną uwagę podczas pracy z twardymi gatunkami drewna, które są toksyczne podczas obróbki.
Zbieranie na bieżąco wiórów i trocin przekłada się na bezpieczeństwo zakładu i pracowników. Zalegające na podłodze drewniane odpady produkcyjne stwarzają niebezpieczeństwo pożaru w przypadku pojawienia się nawet najmniejszej iskry.
Podłączenie maszyny stolarskiej bezpośrednio do odciągu lub do warsztatowego systemu odciągowego zapewnia dużo większy komfort pracy i znacząco zwiększa wydajność samej maszyny. Pozwala to na wykorzystanie jej potencjału w 100%.
Jest to pod wieloma względami jedno z najbardziej uniwersalnych urządzeń odciągowych - określane symbolem HPLV (High Pressure, Low Volume = wysokie ciśnienie, mały strumień). Głównym założeniem tych urządzeń jest wytworzenie bardzo wysokiego podciśnienia przy pomocy przemysłowych silników - nie zależy tutaj tak bardzo na wytworzeniu dużego strumienia. Efektem wysokiego podciśnienia jest wysoka moc ssąca.
W systemie HPLV zanim powietrze przejdzie przez silnik jest dokładnie filtrowane przy pomocy najróżniejszych filtrów (materiałowych, papierowych). Następnie oczyszczone powietrze jest kierowane z powrotem do zakładu.
Główną zaletą tej metody jest to, że nie wymaga dużej ilości powietrza do schłodzenia silnika i nie wymaga wytworzenia dużego strumienia (jak ma to miejsce w przypadku urządzeń High Volume, Low Pressure = duży strumień, niskie ciśnienie). Bardzo dokładna filtracja może być przeprowadzona przy użyciu małego, wydajnego filtra.
W wielu modelach typu HPLV standardem jest możliwość filtrowania cząstek poniżej 1 mikrona. Urządzenia te nadają się do podłączenia do:
Tak jak w przypadku innych dostępnych odciągów, koszty utrzymania urządzenia HPLV są bardzo niskie a filtry i worki odciągowe są wielorazowego użytku.
Producent Record Power jest jedną z niewielu firm na rynku, która oferuje tak szeroki wybór urządzeń i akcesoriów do filtracji w systemie HPLV. Po rozszerzeniu programu sprzedaży o urządzenia CamVac, jest w stanie zaoferować odciąg do praktycznie wszystkich zastosowań, od domowych warsztatów stolarskich, poprzez średniej wielkości stolarnie, do dużych zakładów przemysłowych.
Seria odciągów CamVac została stworzona z myślą by zaspokoić praktycznie wszystkie potrzeby zakładu. Dostępne rozwiązania różnią się między sobą pojemnością (od 36 do 200 litrów) i występują w różnych konfiguracjach:
Konfiguracja z trzema silnikami stworzona została z myślą aby osiągać duże podciśnienia, które przekładają się na strumień powietrza 162 litry/sekundę. Dzięki zastosowaniu dużych zbiorników modele te nadają się idealnie do konstrukcji wydajnych systemów odciągowych.
Produkowana w Wielkiej Brytanii odciągi serii CamVac posiadają unikalny, przesunięty, cyklonowy system wlotowy powietrza , który powoduje, że odpady wrzucane są z dużą siłą w kierunku bębna i kierowane są wokół zewnętrznej krawędzi. Rozwiązanie takie powoduje utrzymanie filtrów w czystości i wymiernie wydłuża ich żywotność.
Bogata oferta akcesoriów odciągowych sprawia, że możliwości podłączenia odciągu są praktycznie nieograniczone. Jeżeli interesuje Cię mobilny odciąg trocin zdecydowanie polecamy dedykowane podstawy jezdne.
Tradycyjny model odciągu określany często jest symbolem HVLP. Podobnie jak filtry powietrza, model ten działa wykorzystując siłę mocnego i wydajnego wirnika, w celu wytworzenia dużego strumienia powietrza, który zasysa pył do urządzenia. Urządzenia te różnią się natomiast od filtrów powietrza tym, że są przeznaczone do wyciągania pyłu przez króciec odciągowy bezpośrednio z urządzenia, które go wytwarza. Pył jest następnie transportowany i gromadzony w worku znajdującym się poniżej wirnika, podczas gdy czyste, przefiltrowane powietrze jest wdmuchiwane z powrotem do pomieszczenia, przez górne partie worka (powyżej wirnika).
Urządzenie to jest najczęściej sprzedawane z tkaninowym workiem filtrującym (górny worek) i dlatego jest często klasyfikowane jako odciąg do wiórów lub jako odciąg trocin. Istnieją różnice w stopniu filtracji worków - zasadniczo wiele z nich nie filtruje cząsteczek poniżej 5 mikronów, czyli poniżej zakresu występowania najbardziej szkodliwych cząstek. Ten typ odciągu działa w oparciu o duży strumień powietrza, który przemieszcza pył przez urządzenie oraz właściwościom worka odciągowego, przechwytującego drobny pył, ale jednocześnie znacząco redukujący siłę odciągu, która w dużej mierze jest zużywana do transportowania pyłu.
Przekształcenie urządzenia w odciąg pyłu i umożliwienie filtrowania drobnych cząstek poniżej 1 mikrona, wymaga zainstalowania dodatkowego wkładu filtrującego - wykonanego z materiału podobnego do papieru i kompensującego problem oporów powietrza poprzez karbowanie ścian bocznych, dzięki czemu znacznie zwiększa się powierzchnia górnego filtra, co z kolei zwiększa przepływ powietrza i zapewnia lepsze filtrowanie drobnego pyłu.
Koszty utrzymania urządzenia są bardzo niskie - worek odciągowy można wielokrotnie czyścić i używać przez długi czas a wymiana jest konieczna jedynie w przypadku całkowitego zużycia lub uszkodzenia mechanicznego.
Przeznaczone są do usuwania cząstek pyłu z warsztatu. Wirnik wewnątrz urządzenia wytwarza strumień powietrza, który w zależności od typu urządzenia, przechodzi przez różne poziomy filtracji, aż do uzyskania czystego powietrza, które następnie kieruje się powrotem do zakładu.
Idealnym rozwiązaniem jest włączenie urządzenia i jego praca przez cały czas przebywania w zakładzie, a nawet pozostawienie około godziny lub dwóch dłużej po zakończeniu pracy, aż do uzyskania całkowicie czystego powietrza. Generalnie koszty utrzymania warsztatowego oczyszczacza powietrza nie są wysokie - wkłady filtrujące można wielokrotnie czyścić. Mało prawdopodobna jest konieczność ich wymiany, jedynie na skutek ich mechanicznego uszkodzenia wynikającego z nieprawidłowego użytkowania.
Urządzenie należy zawsze dobrać do kubatury pomieszczenia, które ma być obsługiwane - jest to warunek wydajnego oczyszczania danego pomieszczenia z pyłów. Przykładowo filtr AC400 przeznaczony jest do pracy w pomieszczeniach o kubaturze do 113 m3.
Stopień filtracji dostępnych na rynku urządzeń jest bardzo zróżnicowany. Dostępne są proste filtry obsługujące pojedynczą maszynę i wychwytujące większe cząsteczki pyłu, lecz są nieefektywne dla najbardziej uciążliwego, drobnego pyłu. Istnieją również urządzenia posiadające kilka stopni filtracji oraz wyposażone w filtry kieszeniowe, które są znacznie bardziej wydajne i nie wymagają tak częstego czyszczenia.
Ze względu na charakter pracy, jednostka odciągowa powinna być umieszczona możliwie wysoko w zakładzie - centralnie lub możliwie blisko większości urządzeń wytwarzających pył. Dlatego dostęp do urządzeń może być utrudniony i ważne jest, aby była możliwość wygodnego sterowania urządzeniem za pomocą zdalnego pilota.